تهویه صنعتی, چیلر

کاربرد سیستم آیس بانک در ذخیره انرژی (Ice Bank)

آیس بانک

سیستم های برودتی مانند سردخانه ها و دستگاه های چیلر ، مصرف انرژی الکتریکی بالایی دارند. به طوری که یکی از مشکلات بزرگ این سیستم ها، مصرف بالای انرژی الکتریکی است. به همین منظور امروزه از دستگاه های متفاوتی برای کاهش میزان مصرف انرژی استفاده می شود. یکی از این دستگاه ها، آیس بانک است.
آیس بانک با هدف کمک به دستگاه های مبرد استفاده می شود که از یک سیم پیچ استیل ضد زنگ و یک سیم پیچ مس در یک مخزن پر از آب تشکیل شده است. سیم پیچ مسی، حاوی گاز مبرد است که منبع سرما را به وجود می آورد که آب را از طریق سیم استیل ضد زنگ خنک می کند.

آیس بانک

این سیستم ها مخزن های بزرگی دارند که عایق کاری شده و درون آن ها از آب پر می شود. این آب در ساعت هایی از شب که هزینه های مصرف انرژی الکتریکی کمتر است، تبدیل به یخ شده و در طول ساعات روز به عنوان یک منبع تأمین سرمایش مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت، از ظرفیت گرمایی یخ به مانند یک باتری استفاده می شود. توده های یخ تشکیل شده در مخزن در طول روز می توانند سرمای مورد نیاز چیلرها یا سردخانه ها را تأمین کنند. علاوه بر این، به دلیل اینکه سیستم های آیس بانک باعث خنک تر شدن محیط می شوند هزینه های انرژی بیشتر کاهش می یابد و سیستم کارآمدتر می شود. بدین ترتیب، سیستم های آیس بانک به دلیل کاهش هزینه های انرژی کاربرد های زیادی در صنعت و سایر پروژه ها دارد.

تعریفی دیگر از کارکرد سیستم آیس بانک

آیس بانک

آیس بانک بسته ای از صفحات تبخیر کننده به طور مستقیم در مخزن آب است، مکانیسم عملکرد آن این گونه است که کمپرسور ابتدا گاز را کمپرس کرده و بعد از تبدیل شدن گاز به مایع وارد مخزن سرد کننده شده و با گرفتن گرمای آب آن را تبدیل به یخ کرده و با استفاده از پمپ با چرخش آب حول یخ ها درون مخزن آب را به کویل ها هدایت کرده و درآنجا با تبادل حرارتی دمای محیط را کاهش داده و دوباره با برگشت آب به مخزن سیستم این چرخه را ادامه می دهد. یخ به صورت ایستا در مخزن آب ذخیره می شود، بنابراین دمای آب در مخزن آب بسیار کم است و نزدیک به صفر درجه سانتیگراد است. لوله های هوا از جنس استیل بوده و به صورت یکنواخت در انتهای مخزن قرار می گیرند.

مزایا

 • ذخیره چشمگیر انرژی حرارتی
 • کاهش مصرف انرژی در اوج مصرف روزانه
 • ابعاد کوچک و در نتیجه عدم اشغال فضای زیاد
 • سرویس و تعمیر ارزانتر
 • دوست دارمحیط زیست
 • کاهش هزینه خرید تجهیزات اولیه

از دلایل مهم مقرون به صرفه اقتصادی آیس بانک می توان به اختلاف دمای پایین جهت مصرف و انتخاب تجهیزات کوچکتر با توجه به ورودی و خروجی می باشد نظیر پمپ ها و قطر لوله ها و پلیت کولرها. از طرفی با توجه به قواعد مصرف برق در کشور می توان سیستم تولید سرمایش را از زمان های پیک مصرف خارج و آن را به شب، هم به عنوان سرد بودن جهت بهتر کارکردن کندانسور آیس بانک هم بحث مصرف برق منتقل نمود.

کاربرد آیس بانک در صنایع مختلف

آیس بانک

کارکرد و کاربرد آیس بانک در محدوده دمایی ۵- درجه سانتیگراد تا ۵+ درجه سانتیگراد می باشد و صنایعی که از آیس بانک استفاده میکنند عبارتند از:

 • انواع صنایع غذایی و آشامیدنی
 • سالن های تولید و پرورش قارچ
 • کارخانجات و کارگاه های تولید شیرینی و شکلات
 • صنایع پلاستیکی و شیمیایی مانند دستکش های طبی و صنعتی
 • سیستم های برودتی و تهویه مطبوع تجاری و مسکونی در حجم بزرگ
 • صنایع فرآوری محصولات لبنی و شیر

به عنوان مثال در کارخانجات شیر در مقطع زمانی خاص بحث تحویل گیری شیر یا بحث پاستور کردن شیر در مقاطع زمانی خاص نیاز است در این زمان با استفاده از آیس بانک با کارکرد کمپرسور در زمان خارج از مصرف بار سرمایی عمل ذخیره سازی سرما را انجام می دهیم.

نوشته های مشابه