دانسنتی ها

خنک کاری قالب های صنعتی

خنگ کاری قالب

در صنعت قالب سازی هنگام تزریق مواد مذاب به قالب به تدریج دمای قالب تزریق پلاستیک بالا می رود، برای تولید قطعه با کیفیت، نیاز داریم که دمای قالب را در محدوده تعیین شده ثابت نگه داریم، به این منظور نیاز به سیستم خنک کننده برای خنک کاری قالب داریم.
در سیستم هیدرولیک دستگاه های تزریق پلاستیک نیز هنگام کار حرارت تولید می نماید، که برای خنک کردن روغن ماشین باید آب خنک را وارد مبدل حرارتی نمود تا با جذب حرارت آن را به هوای خارج دستگاه منتقل سازد .

خنک کاری قالب

در این صنعت مهم رزین نرم پس از ورود به داخل قالب باید به سرعت سرد شود. فرایند سرد کردن به قطعات قالب گرفته شده این امکان را می دهد تا به هنگام خروج از قالب شکل مطلوب خود را حفظ کنند. اگر فرایند سرد کردن انجام نشود، رزین نرم داغ به صورت طبیعی فولاد قالب را تا جایی گرم می کند که سرد کردن نمی تواند شکل قطعه جامد را به دست بدهد. دمای قالب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد، زیرا بخشی از چرخه کلی سرد کاری تابع این عملیات می باشد. راه های مختلفی برای انجام سرد کاری قالب وجود دارد.

از مواد رایج سرد کاری قالب می توان به هوا، آب و ترکیب آب و اتیلن گلیکول اشاره نمود. هوا به تابش حرارتی از فولاد پایه قالب مربوط می شود. آب از میان راه های موجود در فولاد قالب به منظور خارج کردن گرما عبور می کند. آب و اتیلن گلیکول برای مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که به سردکاری بیشتری نیاز است.

خنک کاری قالب

مهمترین راه های خنک کاری قالب های صنعتی

الف)چیلر:

خنک کاری قالب

با در نظر گرفتن دمای آب سرد و دقت مورد نیاز و مسائل اقتصادی می توان چیلر مناسب را انتخاب نمود. کاربرد چیلر برای دستگاه تزریق پلاستیک به این صورت است که در طول فرایند قالبگیری، دمای قطعه را کاهش می دهد و از تولید قطعات معیوب و خراب، جلوگیری می کند چیلرها بر اساس مبدل های حرارتی کار می کنند و به این ترتیب، یک چرخه آب بسته و انتقال حرارت را با راندمان بالا تأمین خواهد شد.

اگر در زمان تزریق پلاستیک و خنک سازی قالب، فرایند خنک کردن و کاهش دما به درستی انجام نشود، هرگونه لکه، فرورفتگی یا برآمدگی در قالب می تواند به تغییر شکل آن منجر شود که در نهایت، یک محصول نامطلوب را تولید خواهد کرد. پایداری شرایط دمایی، تمام نیازهای سیستم های تزریق پلاستیک را فراهم می‌کند. چیلر دستگاه تزریق پلاستیک تضمین کننده کیفیت محصول نهایی بوده و دارای مزایای زیر است.
کاهش ضایعات – کارایی بالای سیستم – تنظیم دمای صحیح فرایند – انتقال بهتر گرما – کاهش زمان خاموش بودن سیستم کاهش خرابی قطعات – دمای کمتر آب.

خنک کاری قالب

در زمان هایی که از ترکیب آب و اتیلن گلیکول استفاده می شود می بایست از چیلرهای خاصی استفاده نمود که به چیلرهای زیر صفر معروف هستند که عمدتا کمپرسورهای سیلندر پیستونی در چیلر تعبیه می شود.

ب) برج خنک کننده مدار باز و مدار بسته:

خنک کاری قالب

برای دفع حرارت آب به روش تبادل حرارت با هوا مورد استفاده قرار می گیرد که با تبخیر آب حرارت آب را کاهش می دهند و برای استفاده مجدد به گردش در می آورند.

در صنعت پلاستیک از این نوع خنک کننده بیشتر برای خنک کردن روغن هیدرولیک دستگاه استفاده می کنند ، در تابستان دمای خنک شدن آب در تهران بین ۲۰ تا ۲۷ درجه سانتیگراد و در زمستان تا ۱۵ درجه امکان خنک شدن آب وجود دارد.

برای خنک کردن قالب های پلیمری مثل پلی اتیلن و پلی پروپیلن و موادی که ساختار کریستالی دارند می توان از این نوع خنک کننده استفاده نمود ولی در صورت نیاز به دمای خنک کاری دقیق و کمتر از ۲۰ درجه سانتیگراد ضرورت دارد که از چیلر های تراکمی استفاده نمائیم.

کاربرد اصلی برج خنک کننده در صنعت تعدیل دمای منابع حرارتی و ماشین آلات سنگین همانند بویلر، دستگاه تزریق و کوره های القایی می باشد. یک کوره القایی پس از طی یک فرآیند ذوب گیری نیازمند تبادل حرارت اضافی تولید شده به محیط بیرون است. هوای اطراف کوره طبیعتاً نمی تواند حجم وسیع این انرژی گرمایی را به محیط بیرون دفع نماید. سیال آب با داشتن ظرفیت گرمایی ویژه بسیار بالا این هدف را صورت می دهد و پس از دریافت گرما جهت ریکاوری به برج خنک کننده بازگشت می‌شود. در سیستم های تزریق پلاستیک نیز طی یک فرآیند تزریق مواد پلاستیکی بخش قالب باید تحت زمان معین خنک شود. سرد شدن قالب توسط کولینگ تاور صنعتی یا چیلر خنک کننده آب انجام می‌شود.

خنک کاری قالب
خنک کاری قالب

ج) چگالنده یا کندانسور:

وظیفه خنک‌سازی سیال عامل و عمدتاً تبدیل بخار به مایع را بر عهده داردکه معمولاً با سرد کردن آن انجام می شود. در این کار حرارت نهان سیال عامل گرفته می شود و به سیال خنک کن کندانسور منتقل می گردد.

خنک کاری قالب
خنک کاری قالب

نوشته های مشابه